Szkoła Podstawowa w Zagorzycach Dolnych
im. Władysława Broniewskiego

Piernikowe fantazje

14  listopada po raz kolejny z uczniami naszej szkoły spotkały się Panie ze Stowarzyszenia  Gospodyń  Wiejskich Zagorzanki. Tym razem w zajęciach  na temat  regionalnych tradycji uczestniczyli uczniowie klas młodszych. Panie przypomniały, że dobre  gospodynie przygotowywały się do świat Bożego Narodzenia już w listopadzie. 25 listopada, w dniu imienin Katarzyny symbolicznie rozpoczynano  wypiek pieników. To tego dna  wyrabiano  ciasto i wypiekano popularne pierniczki Katarzynki- o charakterystycznym kształcie chmurek, które w grudniu były ozdobą choinek  i świątecznego stołu.

Gospodynie zaprezentowały : przegotowanie ciasta piernikowego, wykrawanie, pieczenie, lukrowanie i zdobienie ciasteczek. Później dzieci mogły same  ozdobić ciasteczka. Wypieki udały się wspaniale i zachwycały różnorodnością  kształtów i dekoracji.  Szczególną dokładnością i talentem artystyczny wykazali się pierwszoklasiści. Wszyscy nie mogli się doczekać, kiedy będą mogli spróbować własnoręcznie  przygotowanych smakołyków. Tak, jak się spodziewali, pierniczki były bardzo smaczne.

W dzisiejszych czasach dużą  popularnością wciąż cieszą się wróżby i zabawy andrzejkowe, jednak warto przypomnieć sobie tradycję katarzynek. Piękne obyczaje warte są tego, żeby je kultywować, a szkoła w procesie wychowania może je utrwalać i chronić od zapomnienia. 

Pragniemy serdecznie podziękować Paniom Jadwidze Paseli i Jolancie Charchut za prowadzenie zajęć z naszymi uczniami. Dzieki takim osobom tradycje naszych dziadków pozostaną wiecznie żywe.